Samtal sedan 1978
Redan vid Alla Kvinnors Hus start har våldsutsatta haft möjlighet att få stödjande samtal hos oss. Genom åren har kunskapsbanken blivit större och större. I takt med att verksamheten allt mer professionaliserades stod det tydligt att vi behövde renodla och specificera innehållet i samtalen. Genom att samla all kunskap på en plats skulle vi kunna säkerställa att vårt arbete höll samma goda kvalité oavsett vem som var samtalsledare.
Ett gediget arbete påbörjades för att samla all kunskap på en plats. I takt med att materialet tog form blev det än mer tydligt hur gediget och handfast det var.
En samtalsmetod
Personal arbetade med materialet under flera år, vände och vred. Det blev ganska snabbt tydligt att det var en hel del ämnen som måste beröras i samtalen. Dels för att dessa ämnen ofta kännas igen för de allra flesta vi möter, dels för att vi insåg hur viktig kunskap om våld är för att bli av med exempelvis skuld och skam känslor. Kunskapen gav djupare förståelse att ansvaret för våldet ligger hos den som utövar det. Men vi är alla olika och även om mycket känns igen i ärenden så är alla individer och relationer olika. De ämnen som arbetats fram förvandlades till teman som samtalsledaren kan ha som stöd och skräddarsy samtalsserien utefter den stödsökandes behov.
Tillslut stod det tydligt, det här är en ny samtalsmetod.
En metod, olika utföranden
När grundstommen i metoden stod klar påbörjades genast arbetet med våra olika utföranden. Beroende på problematik skall vi kunna möta detta på bästa sätt. Att vara utsatt för våld i nära relation kontra en våldtäkt, av en för offret okänd person, kräver olika saker. Detta benades ut och två olika utföranden stod klara. En för våld i nära relation och en för sexuellt våld.
Vid det här laget hade vi hållit samtalsgrupper i några år. Dessa var uppskattade och visade sig mycket givande, framförallt för personer som redan gått i enskilda samtal. Men att hålla grupp kräver ännu tydligare struktur och ramar för att resultatet skall bli så bra som möjligt. Med våra erfarenheter från de grupper vi hållit och med grunden redan lagd för enskilda samtal kunde vi nu utforma metoderna för våld i nära och sexuellt våld även som gruppmaterial.
Samtalsmetod baserad på över 40 års erfarenhet
A
Ansvar
K
Kunskap
H
Handling
Är du ny eller erfaren?
Är du ny i din roll innebär manualen en trygghet i och med att du kan följa den genom hela arbetet och få stöd i den tydliga grundstrukturen. Är du en erfaren behandlare kan du hitta inspiration och nya vägar.
Läs mer om våra utbildningar